Преди да стигнем до подготовката обаче, да видим в какви случаи Компетентностното интервю е ценен инструмент:
- Искате да подобрите преценката си за кандидатите за работа, особено за ключови позиции и да намалите текучеството, заради неподходящи назначавания
- Искате да имате удобен инструмент, с който да изследвате областите за развитие на служителите в компанията и да планирате по-ефективно програмите за обучения
- Искате да повишите обективността на оценките на хората в компанията и доверието на служителите в тези оценки
Ако сте разпознали някои от тези нужди, четете нататък 🙂
Какво е компетентностно интервю?
Компетентностното интервю е особен тип структурирано интервю, което цели да извлече конкретни работни примери от практиката на човека, който ще оценяваме. То се базира на заложени ключови компетенции за ролята (от където идва и името му), които подробно изследваме посредством интервюто. Целта тук и „майсторството“ на подхода е да предразположим интервюирания да ни разкаже в конкретика различни случки от работното си минало, а не да говори „по принцип“ как трябва да се действа, към което ще се изненадате колко голяма част от хората са склонни 😊
Защо да избера точно компетентностното интервю?
Компетентностното интервю може да улесни вземането на редица решения и да повиши качеството им:
- При Подбор на персонал – решенията за избор на най-подходящия кандидат ще бъдат много по-точни. Ще имате много подробен и ясен профил на всеки кандидат. Ще разполагате с информация по всяка една компетенция – къде са силните страни, къде е необходимо да се работи още, готов ли е за позицията, ще можете ли да инвестирате в сферите, които е необходимо да надгражда.
- В програми за развитие – Информацията от компетентностното интервю, ще ви позволи да начертаете конкретен развитиен план за даден служител или група служители, които сте оценили посредством интрумента.
- При организационни преструктурирания – Ако в компанията престоят промени в структурата, компетентностното интервю ще ви помогне да прецените кои хора имат уменията да заемат нови, различни или по-високи позиции
- В процеси по оптимизиране на персонала – Решението кой да напусне екипа, когато това се налага, често е сред трудните решения, които изискват ясни критерии и добра аргументация. Компетентностното интервю е сред инструментите, които се използват и за тази цел.
Как да се подготвим за провеждане на компетентностно интервю?
„By failing to prepare you are preparing to fail” Benjamin Franklin
Изрядната подготовка е основен фактор за успешното компетентностно интервю. Обикновено този етап отнема най-много време и изисква усилията и отговорността на всички, които ще участват в процеса по изготвяне и провеждане на интервюто.
Няколко са основните елемента, на които е важно да се отдели внимание по време на подготовката.
- Дефиниране на ключовите компетенции
За този стартов етап е необходимо да разполагате с добре оформен компетентностен модел, който служи за база на оценката и разписване на интервюто. Поведенията, които се съдържат във всяка една компетенция всъщност ще определят и какви въпроси ще задавате.
Например в компанията имате разработен тиймлидерски компетентностен модел с няколко ключови компетенции и разписани желани поведения.
Нека да вземем за пример компетенцията „Работа в екип“ и едно от поведенията към нея:
„Търси идеи от другите членове на екипа“
- Разписване на въпросите – След като вече разполагате със списък на всички поведения, които се „крият” зад компетенциите, започнете с разписването на въпросите, компетенция по компетенция.
Вземаме по-горното поведение от компетенцията Работа в екип – „Търси идеи от другите членове на екипа“ и формулираме въпрос:
Разкажи ми конкретен пример от практиката ти, когато за важно решение, си се допитал до екипа за идеи.
Със същата логика, разписваме въпроси за всяко едно поведение.
- Обърнете внимание дали с един въпрос можете да оцените повече от 1 поведение и дали не задавате повтарящи се въпроси при отделните компетенции. Важно е въпросите да не са насочващи и да не подсказват какъв отговор се очаква.
- Разписване на допълнителни въпроси
Не винаги въпросът може с лекота да насочи участника, към работния пример, който търсите да оцените. Ето защо, добра практика е да имате предварително подготвени допълнителни перефразирани или зададени през друга перспектива, с които да си набавите нужната инфомация. Тези разписани допълнителни въпроси са ценни и, когато екипът интервюиращи е по-голям и е необходимо да подсигурите единен подход.
Когато разписвате тези допълнителни въпроси, целете да извлечете максимално подробна информация, така че да си представите, че и вие сте били свидетел на станалото. Тук влизате в ролята на много любопитен събеседник, който иска да разбере – Къде, кога, с кого, как?“
- Определяне на времетраенето
Преценете колко време би отнела всяка група въпроси. Разпишете предварително това време и запознайте всички участващи експерти с него. Интервюта с продължителност повече от 90 мин. обикновено са предизвикателство, както за интервюиращите, така и за интервюираните, така че е добре да не се надвишава това време.
- Научаване на въпросите
Когато стартира интервюто, експертът има задачата да следи за много елементи – за релевантността на примерите, за това дали е задал всички въпроси и дали има информация по всички критерии, за това доколко примерите са истински. Ето защо е важно да познаваме предварително много добре структурата на интервюто и въпросите, така че да оставим пространство в главите си да следим за другите елементи, които се случват по време на интеракцията с участника.
Защо е критично важно да познаваме в детайл методологията за създаване и провеждане на компетентностно интервю?
Всъщност, професионалното провеждане на интервюто ни предпазва от следните рискове:
- Да мине предвиденото време за интервюто, без да сме извлекли търсената информация по всеки критерии
- Да позволим на отсрещната страна да ни манипулира чрез примерите си
- Да създадем в интервюирания усещане за несигурност и обърканост
- Да изкривим оценката и съответно да вземем погрешни решения, което е сериозен риск за неприятни последствия за хората и организацията
Ако искате придобиете умения за водене на компетентностно интервю или да ги надградите настоящите си, запишете се в следващото издание на Сертификационно обучение за водене на комептентностно интервю през октомври. Повече информация за него ще намерите тук: https://shl.bg/competence-interview/