Оценител на таланти: професия и приключение

Весела Михайлова / Диляна Георгиева | юни 28, 2023

Оценителят на таланти, познат още като асесор (от англ.: assessor), до голяма степен прилича на изследовател и търсач на съкровища, но вместо злато или скъпоценни камъни, той изследва човешкия потенциал и поведения.

За да открият уменията, способностите и потенциала на хората, асесорите се специализират в разкопките в дълбочина 🙂 Обикновено там се крият най-ценните находки. Това се извършва с помощта на различни методи, които включват Център за оценка, провеждане на компетентностни интервюта, психометрични тестове и др.

Работата на оценителите е критична за компаниите, тъй като те им помагат да намерят подходящите хора за конкретни позиции и/или да разпознаят точните таланти за тяхната сфера на дейност.

Как обаче изглежда процесът на сертификационното обучение на SHL и работата като оценител през очите на един такъв търсач на съкровища? Защо си струва да се впуснете в това приключение и какви са предизвикателствата?

В настоящатата статия ще ви запознаем с Весела Михайлова, сертифициран оценител в екипа на Ninety Nine.

Веси, разкажи ни малко повече за себе си и за професионалния си опит преди да се сертифицираш за оценител в Център за оценка?

Казвам се Весела и както се вижда от името ми, се опитвам да поддържам позитивното си настроение ежедневно. Струва ми се, че в повечето случаи успявам. Завършила съм магистратура по Организационна психология към НБУ, а професионалният ми път досега включва различни направления като организатор на производство и бизнес анализатор, а в продължение на няколко години бях част от организация в помощ на деца със специални нужди. Страстта ми към изследване на поведението на хората и желанието ми да практикувам по специалността си, ме доведе до тук – в екипа на Ninety Nine.

Какво те мотивира да се запишеш на обучението за Оценител?

Като част от работата ми в Ninety Nine и дейността ми по различни проекти, се запознах отблизо и с Центъра за оценка (Assessment center). Веднага  усетих, че това е метод, който ще ме надгради като експерт и ще разшири кръгозора ми в работата и развитието на хора. Центровете за оценка, освен развиващ и предизвикателен инструмент за участниците, са изключително обогатяващи и интересни и за нас  –  оценителите. Спокойно мога да кажа, че като действащ оценител от вече две години, съм взела правилното решение 🙂

Сподели ни най-интересните за теб моменти от обучението.

Без никакво съмнение най-интересният момент от обучението е практическата част. Тогава реално започваш да упражняваш теорията, за която преди това само си слушал. Влизането в различни роли е великолепно (но и доста предизвикателно) упражнение за всички сетива. Извън това обаче, всъщност осъзнаваш каква отговорност носиш при поставянето на оценки. И започваш ясно да виждаш силата на методологията, на която можеш да се опреш винаги, когато имаш съмнения.

Как би описала програмата?

Вълнуваща, много добре структурирана, изчерпателна и достатъчна! Програмата е така разработена, че можеш да практикуваш като оценител веднага след края на обучението. Важно е да отбележим и хармоничния баланс между теория и практика. Всеки участник има възможност да упражни теорията и по време на този процес да разбере метода. Форматът на обучението е свободен и е отворен за коментари и дискусии, като дава възможност да влезеш и в най-малките детайли и евентуални неясноти.

Какво научи за себе си/хората по време на програмата?

Програмата ти дава възможност да изследваш човешката природа. Ние, хората, сме сложни, интересни и изненадващи. Всъщност благодарение на методологията успяваш да видиш колко различни сме всички и аз лично смятам, че това е прекрасно. Естествено е всеки човек да има различен фокус. И по време на програмата лесно се ориентираш накъде е насочен той. 

За себе си разбрах, че имам склонността понякога да оценявам хората високо, а друг път да съм по-критична. Именно методологията на програмата обаче изчиства тези субективни възприятия и предоставя необходимата обективност. 

Какво ти беше най-предизвикателно по време на обучението? И кое най-много те изненада? 

Преди да мина през сертификационното обучение, бях чувала от колеги в университета, че обучението е предизвикателно, заради ролите, в които влизаш. Това са упражнения, по време на които определено напускаш зоната си на комфорт. Истината е обаче, че когато отидох с отворено съзнание и се освободих от всички очаквания, успях да взема максимално много от обучението. Затова съветът ми е да слушате повече вътрешния си глас и да се доверявате на експертите и обучителите.

Най-предизвикателно за мен лично бе да изляза от стереотипите си за поведението на хората и да се абстрахирам от емоциите си. Трябваше да се фокусирам и да се доверя на методологията и че когато я следвам, тя предоставя максималната обективност при оценяването. По време на процеса ключов принцип за оценителите на таланти е обективността и справедливостта. Целта е да осигурят равнопоставени условия, при които всички участници се оценяват въз основа на техните способности и потенциал, а не на странични фактори. 

Това, което ме изненада и впечатли, са симулациите. Те са подготвени така че да извадят конкретно поведение от участниците. Симулациите са всъщност ролеви игри, в които от една страна влиза участник/клиент на Асесмънт центъра, а от друга – влиза един от асесорите. В зависимост от поведенията, които имаме за цел да оценим и функциите на участниците, всяка симулация е с различен сценарий, който, типично като актьори, трябва да спазим, за да извадим най-доброто поведение от другата страна. 

На какво те научи програмата, какво ти даде и продължава да ти дава? 

Със сигурност програмата носи дълбоко разбиране за хората и дава задълбочена представа за човешкото поведение, умения и потенциал. Но още по важното е, че те учи да излезеш от себе си, да се абстрахираш от емоциите си. Същевременно, заради симулациите, в които влизаш, форматът те подтиква и към нещо друго – да проявяваш артистизъм. Последното е нещо, което за мен също бе голямо предизвикателство, но с течение на времето се справям все по-добре (смее се).

Какви са ползите от това да си сертифициран SHL оценител? 

Ще си позволя да разделя ползите в 3 различни групи. 

  1. В първата група поставям ползите за мен самата. Удовлетвореността от това да помагам на участниците да придобият по-добро разбиране за себе си е несравнима награда и ме зарежда всеки път, когато имам труден ден. Освен това, в ролята си на Оценител, се срещам с най-различни хора и проекти, което прави работата ми още по-разнообразна и интересна.
  1. Важно е да си поговорим и за ползите за хората, за участниците в Центровете за оценка. Макар и понякога, процесът да е труден за тях, което е напълно естествено, участниците получават конструктивна и градивна обратна връзка, в която ясно виждат посоките, в които могат да се развиват и най-важното разбират, че: the sky is the limit!”
  1. Не мога да не спомена и ползите за компаниите, които се доверяват на Центровете за оценка. Благодарение на SHL методологията, те получават ясна и изчистена визия за поведението и потенциала на хората си, за техния фокус и нагласите им. Когато една организация притежава такова знание, което бих сравнила с истинско съкровище, тя лесно може да предприеме действия за промяна и развитие.

Кое е най-трудното в тази професия? А най-хубавото?

В началото най-голямата трудност за мен беше да изляза от емоциите си и собственото си разбиране за поведението на хората. Сега, след натрупания опит, се научих да се дистанцирам от себе си и да се фокусирам върху участниците, за да мога да им бъда максимално полезна. Мисля, че едно от най-големите предизвикателства пред всеки един оценител, а не само пред мен, е максимално да предразположим участниците и да намалим нивото на притеснение, което изпитват.

Най-хубавото в това да си оценител и онова, което ми дава смисъл, са разговорите с участниците и усещането за удовлетвореност след всеки проект. Моментът, когато видя, че това което сме наблюдавали по време на работата в Центъра, се припокрива с възприятието на участниците за себе си, но в същото време им дава по-дълбоко разбиране за поведението им. Да виждам как хората имат желание и готовност да се надграждаттова ми дава смисъл и желание да продължа да се развивам като оценител. 

Успяхте ли да си представите Веси с метафорична лупа в ръка, търсеща скритите таланти, които всеки притежава, готова да му предостави перфектнатата възможност за изява? 

В случай че ви е любопитен процесът по изследване на конкретни поведения и умения на хората и нямате търпение да разберете как се извършва оценката им, може би сега е идеалният момент да се сертифицирате за Оценител на таланти! Като такъв, вие можете да играете решаваща роля в развитието на хората в една компания. Идентифицирайки подходящия талант за конкретна роля, всъщност подготвяте хората и организациите за успех. 

Ако се стремите към кариера, която съчетава психология, бизнес и непрекъснато развитие, разгледайте сертификационното обучение за Оценител в Център за оценка на Ninety Nine, което ще се проведе на 24 – 25 октомври 2023 и запазете своето място най-късно до 30-ти септември 2023 г.: https://shl.bg/assessors-training/