Всеки път, когато провеждаме сертификационно обучение за Оценители в Център за оценка, знаем, че предстои едно трансформиращо пътешествие за участниците, което често обогатява кариерния им път и им дава по-ясно разбиране, както за тях самите, така и за човешкия потенциал и таланти.
По време на обучението те придобиват задълбочени познания и опит в оценяването и идентифицирането на уникалните способности, умения и поведение, които водят до индивидуален и организационен успех. Използвайки тази сила, оценителите помагат на хората и бизнеса да процъфтяват. Иначе казано, те притежават ключа да идентифицират талантите в отделните хора.
Днес ще ви запознаем с две дами, които вече притежават този ключ и наскоро преминаха през Сертификационното обучение на Ninety Nine за Оценител в Център за оценка. Камелия и Радина са HR мениджъри в голяма финансова институция, които се вдъхновяват от темата за развитието на хората и които се съгласиха да ни отговорят на няколко въпроса, свързани с обучението, с предизвикателствата, които са срещнали по време на процеса и с ползите от това да бъдеш Оценител. Ако искате да разберете защо това е едно провокиращо, развиващо и динамично преживяване, четете надолу.
Разкажете ни с няколко думи за себе си и професионалния си опит
Камелия: Човешките ресурси са сферата, която ме вдъхновява постоянно да развивам себе си и да обогатявам своя опит. Вярвам, че, за да работи ефективно и да се развива всяка организация, в основата е Човекът. Интересите ми са насочени към спецификите на личността, ценностите които я движат напред, начините, по които може да придобива и развива знанията и уменията си. Всичко изброено подпомага и развитието на самата организация като цяло.
Радина: Отскоро съм ръководител на екип, който е ангажиран с развитието на умения и компетенции на служители в сферата на продажбите и управлението на хора. Професионалният ми път досега винаги е бил свързан и ориентиран по един или друг начин към хората, било то в посока повишаване на мотивация и ангажираност за постигането на по-добри резултати или в посока подобряване на търговското представяне, ефективност и качество на клиентското обслужване. През последните години, постепенно и неусетно, интересът ми към темата за развитието на хората във всеки един аспект – личностен или професионален, ме отведе дотук: до този момент, до това място, до тези хора, с които работя и с които правим страхотни неща. Вярвам, че ще продължим и занапред да случваме още много смислени проекти заедно. Сега фокусирам енергията и усилията си именно в тази посока: в търсене на нови възможности и начини за развитие на уменията, знанията и компетенциите на хората, които са основната движеща сила в нашия бизнес.
Какви са ползите от това да сте сертифициран SHL оценител: за вас, за хората, за компанията, в която работите?
Камелия: Да бъда сертифициран SHL оценител за мен е изключително отговорно и в същото време вълнуващо и зареждащо професионално предизвикателство. То ми дава възможността да надскоча уменията си като специалист в управлението на човешките ресурси – от една страна като комуникация с хората, а от друга, в това надеждно и с внимание да подпомогна развитието им.
Вярвам, че придобитите от мен знания и умения като SHL оценител, които имам възможност и удоволствие да приложа и на практика, допринасят за това хората в организацията – моите колеги, да получат обективна информация за притежавания потенциал, който ги отличава и прави успешни, мотивира ги и им дава нови хоризонти за бъдещо развитие.
Радина: Това беше възможност лично за мен да се потопя в една малко по-различна и специфична материя от дебрите на човешките ресурси и развитието на хора. Смея да твърдя, че да бъдеш сертифициран SHL оценител, дава доста широк хоризонт от нови възможности да приложиш тази методология и умения на практика. Това определено е инструментариум, който от една страна гарантира индивидуален подход към участника в процеса, идентифицирайки неговите силни страни и сфери за развитие, а от друга – осигурява цялостен подход и завършеност на инициативите, свързани с развитието на хора. Предостави ми един по-различен поглед и по-ясно разбиране за връзката между поведенията, които проявяваме, доколко те са точно тези, които се търсят и определят успеха на дадена роля, до каква степен и как реално се проявяват, дори провокират в различни ситуации.
Имам удоволствието и шанса да прилагам методологията на SHL и всичко, което научих на практика, а още по-страхотното е, че не само участвам в целия процес от самото начало, но имам възможност да видя и резултата от него чрез промяната в хората.
Как бихте описали сертификационното обучение?
Камелия: Сертификационното обучение беше много динамично, предостави ми необходимата информация за спецификите на процеса по оценка на потенциала и предизвика желанието ми да искам да науча повече по темата, да предизвикам себе си и да се стремя към придобиване на допълнителни знания и умения по теми като подготовка на доклад и последващо даване на обратна връзка.
Радина: Обучението е доста интензивно, провокиращо и предизвикващо, но в най-положителния смисъл, разбира се. 😊 То е изцяло практически ориентирано, като се обръща силно внимание на спецификите на метода. Предоставя възможност да експериментираш в безопасна среда и да преживееш процеса като влизаш в различни роли: оценител, оценяван, ролеви играч.
Какво беше най-предизвикателно за вас по време на обучението? И кое най-много ви изненада?
Камелия: Осъзнаването за отговорността, която поемаш в ролята на оценител, определено е предизвикателство за мен. Оценителят трябва да бъде с ясното съзнание, че човекът, който стои срещу него може да бъде и уязвим, че на база на наблюденията и дадената фактическа оценка се вземат решения, които могат да окажат влияние не само върху професионалното, но и върху личностното развитие на хората.
Изненадващ за мен беше фактът, че дейността на оценителя е изключително всеобхватна и много ключова в процеса. Той не само дава оценка, а влиза в роля, за да подпомогне насрещната страна да прояви конкретни поведения, отговорен е за подготовката на индивидуален доклад и трябва да притежава добри умения да даде адекватна, разбираема и стойностна обратна връзка за наблюдаваното и потенциала.
Радина: Най-предизвикателно за мен беше осъзнаването, че за да се осигури процес с нужното качество, трябва да успееш да изключиш всичките си фини настройки, свързани с емоционалност. Необходимо е да останеш абсолютно обективен и безпристрастен, избягвайки всякакви интерпретации и тълкувания, които могат да окажат влияние по един или друг начин. Очакването да записваш в стил „мотамо“ всичко, което наблюдаваш също първоначално предизвика в мен известни притеснения, докато реално не се потопиш в процеса и не осъзнаеш, че в действителност е възможно и не чак толкова трудно.
Кои са 3-те най-важни качества, които според вас трябва да притежава Оценителят?
Камелия: Оценителят трябва да бъде деликатен, с интерес към отношенията с хора, отворен към различията и новото.
Радина: E само 3 ли…. ? 😊Първо според мен и основополагащо е въобще да имаш интерес към тематиката, свързана с развитието на хора. Второ – необходимо е да имаш ясна преценка за собствения си потенциал и личностни качества, които имат отношение към това да изпълняваш успешно ролята си на експерт в Център за развитие. И трето – да имаш гъвкавостта, както да успееш да се адаптираш към процеса, така и да умееш да излизаш от зоната си на комфорт и да влизаш достатъчно успешно в различни роли, за да провокираш поведенията, които трябва да се наблюдават.
Как прилагате наученото в работата си?
Камелия: Организацията, в която работя, ми дава възможност да приложа уменията си като SHL оценител чрез участие във всеобхватна, цялостна и професионално подготвена „Програма за развитие на мениджърски потенциал“. Вярвам, че опитът, който придобивам чрез участието си в тази програма, ще ми даде възможност да развия знания и умения, които ще ми бъдат изключително полезни в бъдеще и в други области на управлението на човешките ресурси, обучението и развитието на персонала.
Радина: На практика, като експерт в контекста на комплексни програми, свързани с развитието на хора, прилагам целия процес по методология на SHL – от координация и съгласуване на дизайн и организация до участие в провеждането на Центрове за развитие. Имам преки наблюдения за практическото имплементиране на процеса в реални условия и имам ясна представа за самото преживяване, не само от страната на оценител, но и от страната на самите участници, които след Център за развитие споделят своите емоции от преживяното.
Ако разказаното от Камелия и Радина ви е вдъхновило по един или друг начин и ако се вълнувате от темите за изследването на конкретни поведения и умения на хората и последващите методи за постигане на качествена оценка, ви предлагаме да разгледате сертификационното обучение за Оценител в Център за оценка на Ninety Nine: https://shl.bg/assessors-training/
Обучението ще се проведе на 24 – 25 октомври 2023 г. и може да запазите своето място до 30-ти септември. Ще се радваме да се видим!